Živelná atmosféra Nepálu

Živelná atmosféra Nepálu
22. júna 2018 Tomáš Vilček

Milujem hory. A kto miluje hory, ten sa len ťažko ubráni túžbe svojich horských snov. Snov, ktorých krídla plachtia kontinentmi a obvykle zastanú na streche sveta. V Nepále.

A tak nastane premýšľanie nad tým, či sa tam oplatí investovať čas a peniaze. Samozrejme, to trvá iba do momentu, keď sa človek prvýkrát ponorí do tamojšej atmosféry, príp. zazrie prvý zasnežený masív. Potom už totiž žiadne premýšľanie nemá zmysel. Je to jasné.

V Káthmandu najprv navštevujeme najposvätnejší budhistický chrám Boudhanath a hinduistické námestie v Pashupatinath. Obe kultúrne dominanty nás ponárajú do tajov budhizmu a hinduizmu, náboženstiev, ktoré sa tolerantne delia o priazeň Nepálčanov. V Pashupatinath práve prebieha večerný obrad pochovávania významného hinduistu. Je veľkolepý a s jasne viditeľnými symbolikami obradu. Trvá vyše dvoch hodín a desiatky ľudí na múrikoch sledujú obrad ako film v kine. Celé to podujatie ešte vyšperkujú všadeprítomné opice, ktoré pobehujú po strechách dvestoročných chrámov. Zrak mi miestami zastane na rozsypávaní popola zo spálených pozostatkov iných hinduistov o pár metrov nižšie. Svetlo zapadajúceho slnka ho nenecháva uniknúť pred zrakmi turistov. Vraj ak nejaká ryba zhltne kúsok tohto popola, v ďalšom živote sa narodí ako človek.

Posvätný akt spaľovania mŕtvych hinduistov v Pashupatinath.

Posvätný akt spaľovania mŕtvych hinduistov v Pashupatinath.

Ďalší deň skoro ráno vyrážame do historického Bhaktapuru. Prehliadkou najvýznamnejšieho miesta niekdajšieho kráľovstva kathmandskej doliny sa dostávame pár storočí do minulosti. Viacstupňové chrámy, námestia plné života a výroba hlinených nádob priamo na námestí zdobia toto výnimočné kultúrne dedičstvo.

Turistická časť Thamel v Káthmandu, to vám je nočný život. Top. Všetci dobrodruhovia svoje príbehy začnú práve tu. Kde inde? Treba nakúpiť vybavenie a dať si pivo v jednom z miestnych barov. Sú tak obľúbené, že trekeri zväčša vytriezvejú až počas prvých dní v horách.

Rušná ulica v káthmandskom Thameli

Rušná ulica v káthmandskom Thameli

Presúvame sa do Pokhary a cestou zvládame aj ľahší rafting na rieke Trishuli. Nezabudnuteľný zážitok. Pokhara je útulné mestečko vedľa panoramatického jazera Phewa, ktoré stráži osemtisícovka Annapurna. Je síce turisticky rušná, ale mesto je plné pohodových dobrodruhov odhodlaných prekonávať v horách vlastné limity a v odrezanej divočine zabudnúť na komerčný svet. V horách len ťažko natrafíte na znechutených arogantných turistov. Na čo by tam liezli. Naopak, hory okrešú každý ľudský charakter a pri fyzickej záťaži zresetujú každú ľudskú myseľ.

Ak poriadny výhľad, tak z dedinky Sarangkot. Zasnežený masív sedemtisícoviek, ktorý sa tiahne desiatky kilometrov k Annapurne I (8091 m). Z touto bielou armádou susedia velikáni Manaslu (8 156 m) a Dhaulágirí (8 167m). K dokonalosti chýba už len paragliding a plachtenie v nepálskom raji. K dispozícii na priľahlej lúke.

Úsmevy miestnych na nepálskom vidieku.

Úsmevy miestnych na nepálskom vidieku.

Začíname trek, aby sme spoznali Nepál spred desaťročí. Prechádzame dedinkami, sledujeme jednoduchý život v nich a nasávame prírodnú scenériu. Takéto dedinky väčšinou obklopujú ryžové polia, ktoré sú hlavnou obživou miestnych. Naokolo pobehujú malé deti, ktoré sa slušne so zloženými rukami zdravia tradičným Namaste. Vo vedľajšom dvore sa umýva riad a pri prechádzaní úzkymi uličkami míňame stáda kráv. Stretávame šerpov, ktorí každodenne zásobujú horské dedinky tovarom. Štyridsaťkilogramový náklad majú pásom zavesený na čele. Vedľa cez cestu domáci trhá ryžové steblá a ukladá ich sušiť späť na kaskádovité pole. Popri ceste ďalej míňam oslie stáda, pasúci sa dobytok, vysoké detské hojdačky, prechádzam cez bohaté rieky a do pamäti sa nám stále hlbšie a hlbšie zarezávajú pravidelné pohľady na zasnežené masívy.

Raňajky v horskej dedinke Ghandruk s luxusným výhľadom na Južnú Annapurnu a posvätnú Machapuchare.

Raňajky v horskej dedinke Ghandruk s luxusným výhľadom na Južnú Annapurnu a posvätnú Machapuchare.

Hotely v nepálskych horách sú síce veľmi skromné, ale útulné. Pri východe slnka sledujeme prebúdzajúci sa život v nepálskej džungli, za ktorou už hrdo stoja ranným svetlom osvetlené zasnežené Himaláje. Popíjame čaj na vykosenej trávnatej terase s úžasnými výhľadmi na južnú Annapurnu a posvätnú Machapuchare. „Na zdolanie jej strmých stien by bolo treba výkon z inej galaxie,“ konštatujeme.

Z trekingu sa vraciame späť do Pokhary. Oddychujeme s nohami ponorenými v jazere Phewa, na ktorom poobede kajakujeme. A večer si pochutnávame na najlepšom momo v celej Pokhare, ktoré zapíjame pivom Nepal Ice.

Nepálska kulinárska klasika momo.

Nepálska kulinárska klasika momo.

SoloYolo pozná Nepál podrobne. Má tu mnoho výborných priateľov, ktorí nás vždy vítajú s úsmevom od ucha k uchu. Poznáme históriu, zvyky, najlepšie podniky a ideálne miesta pre fascinujúce výhľady. Nepál je skutočne druhým domovom SoloYolo. A tak vytvárame zájazd v kombinácií toho najtypickejšieho pre túto krajinu v šetrnom dvanásťdňovom termíne. Aby ho časovo zvládli aj tí najzaneprázdnenejší. Živelnosť Nepálu sa nám v spomienkach vynára vždy, keď sme presýtení európskou monotónnosťou. V októbri sa sem vydávame zase v tom najlepšom čase. A opäť sa nesmierne tešíme.

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*